צינור המרזב – ייעוד ותקלות אפשריות

פרק נרחב בענף הבנייה מוקדש לדרכים לסילוק מים מן המבנה, וזאת מתוך ההבנה כי מים מחלחלים הם בעלי פוטנציאל נזק אדיר למבנים. לצד הנחיות איטום, בידוד ושימוש בחומרים דוחי מים, עולה גם הצורך לסילוק מים מצטברים על גבי גגות. מרזב הוא הפתרון המכני היעיל ביותר, אשר נשען על כוח המשיכה, ובאמצעות תכנון זוויתי מסיט את המים מן הגגות דרך צינור אל מאגרי הניקוז.

צינור המרזב הוא צינור ארוך, חיצוני ברובו, או לחילופין מוסתר על ידי מסתורי כביסה, כאשר הדרך של המים למרזב מתבצעת באמצעות תעלות ניקוז המותקנות על הגג ומסיטות אליו אל מי הגשמים המצטברים.

מצלמת איתור נזילות

צינור מרזב- תקלות אפשריות

תקלה בצינור המרזב תביא להצטברות של מים על גבי הגג, ולאורך זמן לחדירה וחלחול לתשתיות, או לחילופים לנזילה של מים בצמוד אל הקיר, לרטיבות, לעובש ולהיחלשות הקיר.

מספר תקלות אפשריות במערך המרזב:

הצטברות לכלוך בתעלה- הצטברות של עלים, לכלוך, מזיקים ואחרים בתעלת הניקוז עשוי לגרום למגבלה במעבר המים מן התעלה אל צינור המרזב, ולעליית התעלה על גדותיה והצפה של הגג. הטיפול בתקלה פשוט, ובמידה וישנה נגישות בבטיחות אל הגג יכולה להתבצע באופן עצמאי על ידי סילוק הפסולת מן התעלה ו/או שטיפת התעלות וצינור המרזב בלחץ מים.

מרזב דולף

סתימה במרזב- סתימה אשר נוצרת בצינור המרזב יכולה להיווצר כתוצאה מלכלוך ומזיקים אשר הצטברו בעת מעבר המים, או לחילופין בשל צמיחת שורשים בתוך הצינור. הטיפול מצריך איתור מדויק של הסתימה (מתבצע באמצעות צילום צינור המרזב), ואפשרויות הטיפול הן שונות, החל מיניקה ושאיבה של הסתימה, העברת לחץ מים כבד או החדרת רובוט ייחודי בעל סכיני גיזום לסילוק השורשים והמפגעים.

נזילה בצינור המרזב- נזילה בצינור המרזב עשויה להתקיים בכל אחד מחלקיו, לאורכו, הן בשל בלאי טבעי של הצינור החשוף לפגעי מזג האוויר, והן בשל סתימה בצינור שהביאה להיווצרות סדק בו. במקרים בהם המרזב סמוי מן העין איתור הנזילה יהיה קשה ומאתגר יותר. נזילה בצינור המרזב תגרום להיווצרות שלוליות מים על האדמה ולהרטבת הקיר אליו הוא צמוד והתפתחות של נזקי רטיבות. 

טיפול בנזילה בצינור מרזב יתחיל באיתור מהיר ומקצועי שלה, וימשיך במספר אפשרויות לתיקון בניהן הטלאה של הסדק ועד להחלפה מלאה של צינור מרזב. קיימים צינורות מרזב מחומרים פולימריים, מברזל מגולוון ומנחושת, כאשר ההבדלים בניהם הם בעמידות המרזב לאורך זמן, ומטבע הדברים גם בעלויות.

חברת סטופ ליק מספקת שירותים מקצועיים בתחום איתור נזילות, טיפול בנזילות ובתקלות אינסטלציה ותחזוקה והחלפה של מרזבים. חברת סטופ ליק מחזיקה בניסיון רב שנים, צוותים מקצועיים בפריסה ארצית ועבודה עם מיטב הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בתחום איתור נזילות. החברה מספקת מענה מקצועי והוגן ללקוחות במגזר הפרטי, ללקוחות במגזר העסקי, לרשויות ולמוסדות.

איתור נזילות מים המלצות

המלצות הן הדרך הטובה ביותר לבחירת אנשי מקצוע לכל תחומי השירות. בעוד שבעבר השיטההישנה והטובה הקרויה "מפה לאוזן" היוותה את מקור פרנסתם וגאוותם של בעלי

קרא עוד »

איתור נזילות בגינה הביתית

הגינה הביתית עשויה לכלול מספר מקורות מים וצנרת, בניהם צנרת תת קרקעית המתחברת אל תשתיות המים והביוב של המבנה, ברז חיצוני המיועד לצרכי השקיה ותחזוקת

קרא עוד »

נזקי מים – הרבה מעבר למה שחשבנו

מים הם המשאב החשוב ביותר שמעניק לנו הטבע, וגם אחד העוצמתיים והמסוכנים שבהם. רבים מקשרים נזקי מים לאירועי טביעה, שיטפונות ואסונות טבע, אלא שהמים המהווים

קרא עוד »

איתור נזילה בדירה

בשונה מבית פרטי, דירת מגורים המצויה בבניין משותף חולקת קווי מים וביוב גם כלל הדירות במבנה, ולעתים נזקי רטיבות, סתימות ובעיות בצנרת הבאות לידי ביטוי

קרא עוד »

איך מאתרים נזילות סמויות?

נזילה חיצונית באחת מנקודות המים בבית קלה לזיהוי וקלה לטיפול. נזילות כאלה ניתן לראות לרוב בכלי הסניטריה בבית, בברזים, מן הסיפון אל תוך הארון, או

קרא עוד »