איתור רטיבות

לייעוץ מקצועי ללא עלות
050-830-8300

איתור רטיבות: מה חשוב לדעת?

גורמי הסיכון העיקריים לרטיבות במבנה הם מיקומו ותנאי מזג האוויר. אם אתה יכול לזהות את הבעיה בשלב מוקדם, אתה יכול לטפל בה ביעילות במיוחד. עם זאת, רטיבות היא אחת הרעות החולות ביותר בכל מבנה וקשה עד בלתי אפשרי להימנע ממנה לחלוטין.

איתור רטיבות בבית

חשוב להיות מודעים לכל סימן ראשוני של רטיבות בביתכם, שכן זה עשוי להעיד על בעיית רטיבות. אם כבר הבחנתם בכתמי מים גדולים על תשתית הבניין שלכם, ישנה סבירות גבוהה שהנזילה כבר התקדמה והטיפול עשוי להיות מורכב יותר. לכן חשוב להקדים תרופה למכה על ידי איתור רטיבות לפני שמופיעים הסימפטומים שלה. ניתן לעשות זאת באמצעות בדיקה תקופתית של הנכס שלכם.

איתור רטיבות ברצפה

המים הכלואים ברצפה אינם יכולים להתאדות, ולכן הם נספגים בטיח. מדובר בבעיה חמורה שעלולה להתפתח בקצב מדאיג, וחשוב לתקן אותה ברגע שמזהים אותה.

מקור המים הגורם לנזילה הוא לרוב בתשתית הצנרת, העוברת ברוב המקרים מתחת למרצפות. רטיבות יכולה להיגרם בין היתר מפגם בתכנון הצנרת, בעיות איטום עקב בלאי טבעי או פיצוץ בצנרת. למרבה הצער, קשה להימנע לחלוטין מבעיות אלו.

אחד האתגרים המרכזיים עם רטיבות ברצפה נוגע לאיתור המקור הספציפי לבעיה, שלעיתים יכול להיות מוסתר מתחת לפני השטח. זה יכול להקשות על איתור ותיקון הבעיה. עם זאת, כיום ישנם כלים מתקדמים המאפשרים לאתר את מיקום הבעיה בצורה מדויקת, ללא צורך בהרס של תשתיות. שימוש בכלים אלה, נותנים לנו אינדיקציה מהיכן מגיעה הרטיבות ולנקוט בצעדים לתיקון.

איתור רטיבות בקירות

רטיבות בקירות היא בעיה נפוצה במבנים, וישנן סיבות אפשריות רבות:

  • איטום לקוי של הקירות החיצוניים, הגג ושאר חלקי המבנה עלול לאפשר לחלחל של רטיבות, לפגוע במבנה וליצור כר גידול לעובש ומזיקים אחרים.
  • בלאי טבעי, בשילוב עם תנאי סביבה כמו לחות גבוהה או חשיפה למלח, עלולים אף הם לגרום לבעיות לחות.
  • נזילות מצינורות העוברים דרך הקירות עלולות ליצור נזק חמור, וכך גם פיצוצים בצנרת.
  • אם אתה מבחין בכתמי מים, עובש או עיבוי על הקירות שלך, חשוב לנקוט בפעולה כדי לטפל בבעיית הרטיבות הבסיסית. התעלמות מהנושא עלולה להוביל לנזק נרחב אף יותר ולהוות סכנה בריאותית לדיירי הבניין.

איתור רטיבות בתקרה

הנזילה בתקרה לרוב לא נובעת מהתשתיות הלקויות בדירה או מהתנהלות הדיירים, אלא מבעיה בצנרת בדירת השכנים מלמעלה. הסיבה לכך היא שלרוב תשתית האינסטלציה עוברת מתחת לרצפה שלהם – כלומר בתקרה שמתחת לדירתם.

חשוב לציין שברוב המקרים, הדיירים שנפגעו מהרטיבות – כלומר מי שמופיעה בתקרת ביתם – יבחינו בבעיה עוד לפני שהדיירים בקומה מעל יהיו מודעים לה. מומלץ לצלם את סימני הרטיבות, לסמן ולעקוב אחר התפתחותם. זה יעזור למשכירים ולשוכרים לזהות ולטפל בבעיה לפני שהיא תחמיר.

אם הדירה שלכם חווה נזקי מים כתוצאה מנזילה בדיקה אחרת, דיירי אותה דירה הם האחראים בדרך כלל לטפל בבעיה ולפצות אתכם על כל נזק. עם זאת, אם יש לך כיסוי ביטוחי למצב מסוג זה, ייתכן שתוכל להגיש תביעה כדי לסייע בכיסוי העלויות.

איתור רטיבות באמצעות טכנולוגיה מתקדמת

החדשות הטובות הן שהטכנולוגיה התקדמה לנקודה שבה איתור רטיבות הפכה להיות יעילה, מהירה ומדוייקת יותר מאי פעם. המשמעות היא שאין צורך בפעולות "ניסוי וטעייה", שלעיתים יכולה לפגוע בתשתית המבנה.

מצלמות תרמיות הן אחת מהטכנולוגיות היעילות והפופולריות ביותר כיום לאיתור רטיבות. המצלמה מתעדת את גלי האינפרא אדום ומפיקה תמונה של האובייקט עם הפרשי טמפרטורה מוצגים. רוב המקומות שבהם הטמפרטורה נמוכה יותר מעידים על רמות לחות גבוהות יותר. עם זאת, קיימות טכנולוגיות אחרות אשר עשויות לסייע באיתור מוקד הבעיה אם מצלמה תרמית אינה מסוגלת לעשות זאת מסיבה כלשהי. טכנולוגיות אלו כוללות:

  • מכשור אקוסטי - ניתן להשתמש במערכת מכשור אקוסטית מתקדמת כדי לזהות את מיקום דליפת הנוזל על ידי זיהוי הרעשים שהנוזלים משמיעים.
  • איתור רטיבות באמצעות גז - תרכובת גז ידידותית לסביבה מוחדרת לצינור על מנת לסייע באיתור בעיות רטיבות. האיתור נעשה בעזרת מכשור מיוחד, המצביע על האזור בעל ריכוז גז גבוה במיוחד. מבחינה מעשית, זהו האזור שלעיתים הוא מוקד לבעיות רטיבות.
  • מצלמת דחיפה - זוהי מצלמה קטנה אשר מוכנסת לפנים הצינור על מנת לספק תמונה ויזואלית של פנים הצינור ומה שמתרחש בתוכו. זה מאפשר לבחון את הצינור ולראות היכן ואם הצטברו נוזלים.

חשוב לזכור כי איתור רטיבות הוא עסק למקצוענים בלבד, ויש לנסות אותו רק באחת מהשיטות המתקדמות שנדונו כאן. אם אתם חושבים שאולי יש לכם בעיית רטיבות, חשוב לפנות מיד לאיש מקצוע לצורך הערכה. הם יוכלו לקבוע את היקף הבעיה ולעזור לכם לנקוט בצעדים הדרושים כדי לטפל בה.

לייעוץ מקצועי ללא עלות מלאו את הטופס מתחת או חייגו: 050-830-8300

התקשרו עכשיו
phone-handsetarrow-left